SERWIS - tel.: 731-26-22-26

Jak zamontować antenę naziemną ?

Oczywiście  jeżeli nie chcemy korzystać z pomocy profesjonalnych fachowców. Ale chcemy aby antena DVB-T działała poprawnie i odbierała wszystkie dostępne kanały cyfrowe. Możemy owszem ustawić ją sami. Po pierwsze musimy pamiętać o odpowiedniej lokalizacji i kierunku. Antena powinna być skierowana w stronę nadajnika, można także skorzystać także z aplikacji DVB-T Finder. Po drugie należy dobrać dobrać odpowiednią antenę. Antena naziemna nie może być zbyt słaba, tak samo nie może być zbyt mocna. Tak więc montaż anteny naziemnej powinien być w najwyższym możliwym dostępnym punkcie. Oczywiście najlepszym miejscem na montaż anteny jest dach budynku. Gdy nie możemy zamontować anteny na dachy, możemy ją zamontować na elewacji budynku. Bez wątpienia najważniejszą sprawą jest aby pomiędzy anteną a nadajnikiem nie znajdowały się przeszkody. Tak więc jeśli coś zasłania antenę DVB-t to najlepiej w miarę możliwość należy wybrać inne miejsce. Można również zastosować dłuższy maszt .

Antena-ustawienie anteny naziemnej

Jaki kierunek ustawienia anteny naziemnej wybrać ?

narzędzia-ustawienie anteny naziemnej

W rezultacie antena jest już zamontowana.  Możemy również przystąpić do  ustawania anteny naziemnej. Należy teraz skierować antenę w stronę najbliższego nadajnika aby ustalić jaki jest najbliższy nadajnik zalecamy skorzystać z aplikacji DVB-T Finder . W naszym przypadku jest to nadajnik  Katowice “Kosztowy”. Gdy jedziemy z Katowic do Krakowa znajduje się on po prawej stronie autostrady A4 na wysokości Mysłowic. W pogodny dzień nadajnik jest widziany z dużej odległości. Możemy wykorzystać do ustalenia kierunku nadajnik, mapy nadajników  a także kompas. Gdy już skierujemy antenę w stronę nadajnika musi upewnić się że antena skierowana jest pozioma. Przykręcamy wszystkie śruby tak aby jeszcze dało się kręcić anteną. Będziemy jeszcze potrzebować aby precyzyjnie ustawić naszą antenę.

Antena zamontowana i co dalej ?

Bez wątpienia udało się już zamontować anten i skierować we właściwą stronę do najbliższego nadajnika DVB-t.  Jesteśmy na półmetku, teraz musimy jeszcze złapać sygnał telewizyjny i dokładnie ustawić antenę. Ponieważ potrzebujemy jak najlepszy sygnał. Im lepsza jakość sygnału tym większe prawdopodobieństwo, iż podczas złej pogody będziemy mogli oglądać kanały telewizyjne bez zakłóceń. Ustawienie anteny naziemnej jest bardzo istotne. Najlepsze ustawienie możemy uzyskać korzystając z miernika sygnału. Bez wątpienia nie każdy posiada drogi miernik.  Drugi sposób jest po przez obserwacje wartości sygnału na dekoderze lub telewizorze. Tak więc ważnymi parametrami dla nas jest siła sygnału i jakość sygnału. 

pilot-ustawienie-anteny-naziemnej

Na zakończenie ustawienie anteny naziemnej

telewizja-ustawienie-anteny-naziemnej

Nie wszyscy mamy antenę zamontowaną obok telewizora. Ustawianie anteny naziemnej przy jednoczesnym patrzeniu na telewizor czasem jest niemożliwe. Szczególnie gdy mamy antenę na dachy a nie możemy tam przenieś telewizora. Najlepszym rozwiązaniem będzie poprosić kogoś o podawanie tych dwóch parametrów sygnału. W menu dekodera musimy wyszukać strojenie anteny potem wybrać strojenie ręczne i ustawić na odpowiednią częstotliwość.  Na przykład Kanał: 55 Częstotliwość: 746 MHz a następnie co parę stopnie obracamy anteną w prawo i obserwujemy parametry. Później wracamy do pozycji wyjściowej o obracamy w lewo. Teraz już wiemy gdzie należy obracać anteną aby uzyskać jak najlepszy poziom sygnału. Gdy uzyskamy najlepsze położenie anteny dokręcamy wszystkie śruby mocujące tak aby antena była nieruchoma. Przechodzimy ponownie do ustawień dekodera i wybieramy wyszukanie automatyczne.

MOŻESZ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z NAMI RÓWNIEŻ ZA POMOCĄ PONIŻSZEGO FORMULARZA.