SERWIS - tel.: 731-26-22-26

Do czego służy  ta aplikacja?

aplikacja-montaż-anten

DVB-T Finder został stworzony aby pomagać w  ustawieniu anteny naziemnej. DVB-T. Przy wykorzystaniu danych z GPS naszego telefonu aplikacja jest wstanie obliczyć odległość i również azymut do najbliższego nadajnika telewizji naziemnej. Tak więc za pomocą aplikacji użytkownik może dowiedzieć się w którym kierunku najlepiej skierować antenę. Nie gwarantuje to idealny odbiór ale może zwiększyć szanse żeby coś odebrać. Aplikacja DVB-T Finder nie służy do oglądania telewizji naziemnej ale pomaga przy montażu instalacji antenowej. Teraz ustawianie anten naziemnych jest oczywiście łatwiejsze.

Wyszukiwarka najbliższych polskich nadajników DVB-T i T-DAB. Wyszukuje nadajniki na podstawie GPS lub podanego adresu. Dodatkowo wyświetla mapę oraz wykres zależności wysokości terenu od odległości na odcinku antena nadawcza – antena odbiorcza.

Program działa na terenie Polski, Niemiec, Czech i Słowacji.

Aplikacja DVB-T Finder

DVB-T finder-ustawienie anteny naziemnej

Po pierwsze Włączyć GPS. Oczywiście w swoim telefonie.

Po drugie jeśli aplikacji nie uda się złapać poprawnej pozycji GPS podejdź do okna. Ostatecznie jeśli nadal mamy problem to należy wyjść przed budynek i zaczekać chwilę.

Po trzecie jeśli aplikacja ustaliła naszą pozycje i jest ona poprawna  to aplikacja powinna wyświetlić nadajniki telewizji naziemnej na liście i powinna być możliwość dalszej nawigacji.

  Na górnym pasku od lewej znajdują się ikony: filtrowania listy wyników, geokodera również pokazanie dalszych opcji. Oczywiście ilość pokazanych ikon zależy bezpośrednio od wielkości ekranu urządzenia. W przypadku mniejszych urządzeń mogą być widoczne tylko dwie ikony, ale w przypadku tabletów może być dostępnych kilka ikon.

  Tak więc każda pozycja na liście składa się z następujących pól:

  • wyróżnione na żółto: odległość od znalezionej lokalizacji potem nazwa nadajnika,
  • nazwa muxu, kanał, w nawiasie częstotliwość na przykład Mux-3 634MHz,
  • typ transmisji a także moc nadajnika,

   Wyszukiwanie nadajników

   Oczywiście wyniki na liście można przefiltrować. Standardowo aplikacja wyszukuje wszystkie nadajniki w promieniu 100 km od wskazanego miejsca także wskazanego ręcznie. Co więcej odległość tą można zmniejszać lub zwiększać. Należy pamiętać o tym, że zwiększenie tej odległości może owszem spowodować zawieszenie się aplikacji. 

   Dodatkowo można ustawić minimalną moc znajdywanych nadajników – dzięki tej opcji można np. usunąć z listy wyników nadajniki doświetlające, ponieważ z reguły mają bardzo małą moc. Można także z listy usuwać nadajniki z poszczególnych krajów a w przypadku Polski dodatkowo można ukrywać kanały z muxu 4tego – czyli Telewizję Mobilną od Cyfrowego Polsatu.

    Profil terenu

    DVB-T-ustawianie-anten-naziemnych

    Po „kliknięciu” nadajnika następuje wyświetlenie jego szczegółów. W polu odległość po znaku „@” wyświetlony jest azymut na nadajnik. W polu moc podawane są po kolei: moc, polaryzacja, tryb promieniowania i po pionowej kresce wyliczony teoretyczny poziom sygnału w miejscu odbioru. Jeśli nadajnik jest kierunkowy to przed tą wartością podana jest rzeczywista moc, która dociera do miejsca odbioru.

     Również poniżej na ekranie jest umieszczony wskaźnik kompasu. Ostatecznie jeśli wartość na nim pokryje się z kątem azymutu na nadajnik – wskaźnik będzie miał kolor zielony. Następnie front telefonu wskaże kierunek na jaki należy ustawić antenę tak by odebrać kanały z danego nadajnika.

      Także na dole ekranu pokazany jest profil terenu. Należy pamiętać, że pokazany profil nie uwzględnia promienia krzywizny Ziemi. Bez wątpienia na małej odległości powinien działać OK. Teraz bez wątpienia ustawianie anten naziemnych będzie łatwiejsze.

       Na drugiej zakładce przedstawiono kanały dostępne z danego muxu.

       dvb-t-finder-ustawienie-anteny-naziemnej

       dodatkowe opcje programu

       DVB-T finder-telewizja-naziemna
       DVB-T finder-ustawienie-anteny-naziemnej
       DVB-T-ustawienie-anteny-naziemnej

       MOŻESZ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z NAMI RÓWNIEŻ ZA POMOCĄ PONIŻSZEGO FORMULARZA.